שמירה על המשקל – יכולה להתחיל עם 2 דברים פשוטים, שעושים המון

שתפו:
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

מאת: בן אלכהא, MD, Ph.D

הפוסט הנוכחי מוקדש לכולנו, אנו המנסים לשמור בקפידה על משקל גופינו, בין אם מסיבות רפואיות, בריאותיות, מטעמי אסתטיקה או מסיבות אחרות.

בינינו, אפשר לומר שחלק ניכר מאיתנו כאן בארץ, וגם בניכר, נאבקו בעברם, ואולי אף מעורבים בימים אלה ממש, במאבק פעיל ומיוזע להדברת אי אלו קילוגרמים עודפים. ניתן לראות אותנו בשלל פעילויות חוץ וגם בחללים סגורים כאלה או אחרים, כשאנחנו מתנשפים היטב (במקרה הטוב…).

אכן המאמץ וההתנשפויות ראויים בהחלט! זה מכבר ידוע ומוכח שעודף משקל הנגרם מאורח חיים סטטי או נייח (לרוב על כסא), או כזה הנוצר מזלילה מופרזת, או שניהם, מביא עימו תחלואות ממושכות המקצרות את משך החיים ובעיקר משפיעות לרעה על איכות החיים. בין השאר מדובר ב: סרטן, מחלות לב ועורקים, סכרת מסוג 2, אסטמה, מחלות ריאה כרוניות, מחלות דלקתיות של המפרקים, ומחלות ניוון מוחי (אלצהיימר, פרקינסון ועוד). כל אלה הן מחלות דלקתיות כרוניות (כלומר מתים מהם לאט בדרך כלל).

הרי בתחילת המאה ה20 (1900) תוחלת החיים הממוצעת במדינות מפותחות לזמנן היתה פחות מ-50 שנה. התושבים מתו בעיקר ממחלות זיהומיות, תאונות, מלחמות, לידות, פצעים מזוהמים, מזון דל במרכיבים החיוניים, תמותה גבוהה של ותינוקות וילדים ועוד.

למרות זאת, רוב האנשים בתקופה הזו היו בריאים יחסית וללא מחלות כרוניות – הרי בסך הכל הם היו צעירים ומתו בריאים! רוב רובם עבדו בעבודה פיזית יום יומית. התקף לב או סרטן למשל היה אירוע נדיר יחסית.

בימינו רק חלק מבני השלושים, הארבעים והחמישים בריאים! מרביתנו יושבים על הישבן רוב הזמן וחלקנו ניזונים מתזונה קלוקלת. אבל בניגוד לבני החמישים שחיו לפני 100 שנה, היום כבר לא מתים בגיל כל כך צעיר! אז מה באמת קורה בהמשך החיים של כל בני השלושים ויותר האלה?

במקרים רבים מדי הם הופכים להיות חולים במחלות ממושכות, למשך עשרים, שלושים שנה, ולעיתים קרובות תוך מוגבלות משמעותית וסבל ניכר וממושך. וכאן נשאלת השאלה, האם המציאות הזו של היום טובה יותר מזו של לפני 100 שנים?

לא ברור כל כך.

בכל אופן וכפי שנאמר קודם, השמנת יתר הוא מצב הדוחף למנוי קבוע ב״מועדון המחלות הכרוניות של בני שלושים ומעלה״. מועדון מפוקפק מאוד, יש לציין.

כדי להמנע מהחברות במועדון המפוקפק הנ״ל, יש לנו היום שתי המלצות פשוטות:

לחם שיפון

הרי כולם אוהבים לאכול. וכולם גם אוהבים לחם (עם או ללא גלוטן), לכן להחליף לחם רגיל בלחם שיפון מלא הוא רעיון נהדר! לחם השיפון הוא בעל טעם עשיר יותר, דל יחסית בגלוטן, ומלא בסיבים בריאים, לכן הוא סופח נוזלים רבים וגורם לתחושת שובע מהר מאוד.

לקריאת מאמר על סגולותיו של לחם השיפון.

תותי בר!

מאיצים את חילוף החומרים ומעודדים השלת שומן, בעיקר באזור הבטן. כמו כן מסייעים אקטיבית להוריד רמת הדלקתיות בגוף במפרקים ובכלי דם  – נזקים הנגרמים ללב ולמח מרמות סוכר גבוהות. בקישור למטה רשימה חלקית של הפירות המעודדים פירוק שומן לגופי קטון – מולקולה המיוצרת בגוף משומן, ומשמשת ליצור אנרגיה – בשרירי הגוף, בשריר הלב ובעיקר במוח.

לקריאת מאמר על סגולותיהם של תותי הבר

לחם שיפון מלא ותותי בר הם כמובן לא תרופה, אבל צריכה קבועה שלהם בהחלט מסייעת לירידה במשקל ומשפרת את התפקוד של מערכות רבות וחשובות בגוף.

והכי חשוב – הם טעימים מאוד.

תנו לגוף שלכם משהו טוב!

בתאבון!

0