Bilberry – התות שיודע לתקן כמעט את הכל

שתפו:
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

הבילברי גדל בצפון אירופה. הוא אמנם קטן אך יש לו מורשת גדולה: במהלך מלחמת העולם השנייה בבריטניה טייסי חיל האוויר המלכותי הקפידו תמיד לאכול אריזות של בילברי משומר מכיוון שהתות שיפר באופן ניכר את ראיית הלילה שלהם. בתקופה הזו לא היתה כל דרך אחרת לזהות את היריב, אלא עם זוג עיניים חודרות במיוחד. לבילברי יש עוד המון סגולות, אותן נסקור כאן (שווה לקרוא, אנחנו בטוחים שתגלו המון דברים חדשים).

אל תתבלבלו: יש בילברי ויש בלוברי

גם פדניוס דיוסקורידס התפעל מאוד מסגולות הרפואיות של הבילברי. דיוסקורידס היה רופא, פרמקולוג ובוטנאי יווני שחי באגן הים התיכון ובין השאר גם חקר את מרבית הצמחים המוכרים בארצנו. ספרו De Materia Medica הוא אחד מספרי רפואת הצמחים החשובים ביותר בעולם. בספרו כתוב שהבילברי משמש תרופה כנגד זיהומי מעיים, הפרעות בתפקוד כיס המרה, מחלות וזיהומי ריאה כולל שחפת, זיהומים בדרכי השתן וזיהומים  גניקולוגיים. בתקופה הזו אנשים מתו בעיקר ממחלות חיידקיות.

אוכמנית הבר במקורה היא פרי יער קטן מאד הגדל על שיחים, קרוב לאדמה, במדינות צפוניות מאד – היכן שקר. אוכמניית הבר Bilberry שונה מהאוכמניה המוכרת כ-Blueberry גם בגלל איזורי הגדילה שלה: ה-Bilberry גדלים פרא ביערות במדינות צפון אירופה הצפוניות ביותר, בעוד שה-Blueberry גדל (פרא) בעיקר בארה״ב, וגם משום שה-Bilberry מכילים יותר ויטמינים (במיוחד ויטמינים C ו-E), מינרלים, סיבים ונוגדי חימצון מה-Bluberry. ניתן להבחין בהבדל בין שני סוגי האוכמניות לפי צבען השונה – כאשר הכהות יותר (Bilberry) מכילות באופן מובהק יותר נוגדי חימצון.

 

בילברי – התשובה הטבעית שמסייעת בהתמודדות עם סכרת

מעבר לכך שמדובר בפרי יער טעים ואסתטי,  הבילברי מונע חימצון שלLDL  (הכולסטרול ״הרע״ שאינו רע בכלל אלא רק אם הוא מחומצן) וכך התות שומר על השכבה הפנימית של העורקים, ומרחיק מכם מחלות לב בין השאר. נוגדי החמצון של הבילברי מונעים פגיעה בקולגן – חלבון הבונה את כל הסחוסים גידים ורצועות בגוף, וכמו כן את הקולגן הבונה את העורקים ומאפשר גמישות של העורקים – סגולה המרחיקה מחלות כלי דם, התקפי לב, אירועים מוחיים ועוד.

בנוסף, הבילברי מוריד רמות של סוכר ומסייע במלחמה בסכרת , מחלה איומה, הודות לפעילות האנטי דלקתית המונעת את נזקי הסכרת היום יומיים. ולסיום – הבילברי יודע להוריד את רמת הקרישיות של הדם, וכך מאפשר זרימת דם מרעננת למקומות שסבלו קודם מכן מחוסר דם ולכן מחוסר חמצן.

הידעת? צריכת בילברי עשויה למנוע צמיחת חיידקים מחוללי מחלות על העור

מחקר שנערך ב-2018 מצא שרכיבים אנטי-חיידקיים המצויים בתוך אוכמניות בר יעילים בטיפול בחיידקי על. שימוש יתר באנטיביוטיקה ב-20 השנים האחרונות, גרם להתרבות מהירה של זני חיידקים העמידים לאנטיביוטיקה. מאחר ומגוון האנטיביוטיקות הידועות אינן מצליחות לטפל בזנים מסויימים של חיידקים, התוצאה היא שאין תרופה למחלות ספציפיות הנגרמות על ידי חיידקים אלו, החולים סובלים והוצאות מערכת הבריאות גדלות עקב כך.

אחת הדוגמאות לחיידק עמיד לאנטיביוטיקה היא MRSA שנמצא בעורם של כ-20% מהאנשים. חיידק זה מהווה סכנה חמורה לנשאים שלו כאשר הם צריכים לעבור אפילו פרוצדורה ניתוחית פשוטה, ועל אחת כמה וכמה כאשר הם צריכים לעבור פרוצדורה ניתוחית מורכבת. במחקר נמצא כי הרכיבים האנטי-חיידקיים נמצאים בכמויות גדולות בזרעים של תותי הבר. בטבע, רכיבים אלו שומרים על הזרעים בשלב הצמיחה הראשוני של תותי הבר מפני מזיקים שונים ועובש. באופן דומה, כאשר בני אדם צורכים אותם, הם יכולים למנוע צמיחת חיידקים מחוללי מחלות על העור.

ממצאי המחקר מצביעים על כך שמיצוי רכיבים אלו מזרעי תותי הבר יעיל מאד במיגור זני חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה (כמו חיידק ה-MRSA) גם אם צורכים כמויות קטנות שלו. במקביל לכך שרכיבים אלו ״משמידים״ זני חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה הם אינם פוגעים בחיידקים אחרים, חשובים, שגם הם ״גרים״ על העור. לא רק זאת, אלה שרכיבים אלו, המצויים בתותי הבר יכולים להפוך אנטיביוטיקה שאינה אפקטיבית בטיפול בחיידקים עמידים – לאפקטיבית.

 

ולסיום – המלצה לארוחת בוקר עם תוספת אוכמניות בר:

קערת יוגורט או קערת דייסת שיבולת שועל

2 כפות של משקה אוכמניות בר Roberts Berrie

תוספת של פרי פרוס (תות שדה, שזיף, תפוח)

גרעיני חמניה, זרעי דלעת, או שקדים

 

בתיאבון ו…

תנו לגוף שלכם משהו טוב!

0