איך שומרים על השיניים והמוח? צורכים Black Currant

שתפו:
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

במהלך מלחמת העולם השניה, בזמן שאנגליה היתה תחת מצור ימי מצד הצוללות הגרמניות, לא ניתן היה לייבא פרי הדר לממלכה, עד כדי כך שלא נותרו בארץ גידולים העשירים בויטמין C. מצב זה היה בעייתי כיוון שויטמין C הוא אחד מנוגדי החמצון החזקים ביותר הדרושים להתפתחות ותקינות תפקוד המוח, ואף חיוני ביותר לבריאות השיניים – לילדים ומבוגרים גם יחד. 

יצאו וחיפשו הבריטים מקור מקומי של ויטמין C ולאחר שיטוטים ביערות מצאו את התות השחור (Black Currant) המכיל כמויות אדירות של הויטמין (פי ארבע מלימון). 

התות השחור שנמצא באנגליה על כל סגולותיו, כבר היה ידוע מאז תחילת המאה ה-19 לתושבי המדינות הצפוניות באירופה: דנמרק, פינלנד, נורווגיה ושבדיה. במדינות אלו התות השחר גדל באופן טבעי לצד מעיינות, ליד הים, על גדות נהרות וביערות. במדינות אלה נהוג לקטוף את התות הגדל באופן טבעי בתקופת הקיץ הקצרה. בנוסף, במדינות הנורדיות, כמו באנגליה של אמצע המאה ה-20, התחילו לגדל את התות השחור באופן מבוקר. 

באנגליה, בזמן המלחמה, הוא ניתן לכל תושבי הממלכה חינם אין כסף בצורת מיץ תות שחור מרוכז, וכך שמרו האנגלים על שיניים ומוח בריאים. 

במדינות הנורדיות, הנוהג הוא לאכול את התות כפי שהוא או להשתמש בו בתבשילים שונים. בעלים של התות השחור משתמשים להכנת תה או כעשבי מרפא. מעניין שדווקא בארה״ב אסרו להכניס את התות השחור כיוון שחשבו שהוא מהווה נשא של פטריה המזיקה לעצי אורן. ברבות הימים הובן שהאיסור הנ״ל מיותר וב-1966 הוא בוטל. למרות זאת, עד היום עדיין חל האיסור ברוב מדינות המזרח (New England).

מלבד ויטמין C, התות השחור, שטעמו חמוץ-מתוק, עשיר גם בויטמין E, נוגד חמצון חזק הפעיל בעיקר ברקמות שומניות ולכן חיוני למוח פעיל ובריא!  בכל הקשור לנוגדי חמצון אחרים: בהשוואה לאוכמניות, התות השחור מכיל פי ארבע נוגדי חימצון מסוג anthocyanins, נוגדי החימצון בעלי הצבע הארגמן והכחול הכהה (לכן למעשה צבע התות הוא שחור – הודות לריכוז הגבוה של נוגדי החמצון הללו).

נוגדי חימצון אלה פעילים כנגד גידולים סרטניים, וכמו כן תורמים רבות לבריאות כלי הדם, המערכת החיסונית, ומונעים מצבים דלקתיים בגוף. 

כמו כן, הוכח שצריכה רציפה של התות תורמת לירידה במשקל באופן משמעותי!

 

0