על חומצות אומגה 3 ותרומתן לאיכות חיינו

שתפו:
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

מאת: בן אלכהא, MD, Ph.D

לכל אחד מאיתנו היה אב קדמון, שהתעסק בעניינים שלו אי שם באפריקה המשוונית, לפני 70,000 שנים. האבות והאימהות האלה כבר היו די דומים לנו: זקופים ועם ידיים שידעו לבצע שלל פעולות נחוצות ביותר, רובן כאלה קשורות למזון כמו קטיף וליקוט של צמוחים מזינים, פיצוח אגוזים, צייד חיות ודגים ועוד. קצת כמונו רק בלי ZOOM. בוקר אחד ללא התראה, התפרץ הר הגעש TOBA באינדונזיה. השמיים הפכו שחורים והשתלט חורף וולקני אשר איים להכחיד את אבותינו המבועתים וההיסטריים. לאחר ההתפרצות נותרו בחיים כ- 10,000 איש ואישה בלבד. כן, בדיוק כמו אוכלוסיית שגב שלום למשל, שליד באר שבע. זו הייתה כל האנושות כולה – שברירית למדי באותו מעמד, וקרובה להכחדה.

אז מה אוכלים עכשיו? מלמלו אחד לשני אבותינו. ניסיונות לצוד חיות לא עלו יפה. החורף הוולקני חיסל את רוב חיות היבשה שניתן לאכול. האחרות נפוצו לכל עבר. אלה מאבותינו היותר אינטליגנטים הבינו שצריך למצוא ומהר מקורות מזון חדשים. חיות הים למיניהם אמנם גם נחבטו כתוצאה מהחורף הוולקני אך לא חלקו את גורלם המר של חיות היבשה. וכך יצא שאבותינו ששרדו, היו אלה שפיתחו שיטות צייד חדשות והסתגלו לאוכל מבוסס ים. כיום טוענים כאלה ואחרים, שללא המעבר התזונתי מיבשה לים, המוח שלנו לא היה מתפתח לגודל הנוכחי והיה נותר בגודל של תפוז – כל אחד והתפוז שלו.

בכל אופן, התפתחות המוח המואצת הנ״ל מיוחסת במידה רבה לתזונה מהים העשירה בחומצות אומגה 3. אגב, לא רק אנחנו ״התפתחנו״ הודות לחומצות אומגה 3, גם יונקי הים הגדולים – דולפינים, לוויתנים ואחרים התפתחו בגלל צריכת אומגה 3. לפני 50 מיליון שנים, הדולפין כמו שאנחנו מכירים אותו בצורתו הנוכחית, היה נראה כמו צבי קטן (!!). בהמשך הפך דו חי (שוכן יבשה וים) ועם הזמן העדיף את הים. בהחלט אפשר להבין. לא מן הנמנע שבעוד כך וכך מיליוני שנים, אולי בזכות עלייה דרמטית של מפלס הים או אירוע גלובלי אחר שידחק אותנו אל המים, גם אנחנו לבסוף נמצא את עצמנו צוללים, שוחים וחוצים אוקיינוסים לצד ליוויתנים ודולפינים.

מקור חומצות השומן אומגה 3 הוא באצות הגדלות בים. האצות יודעות לייצר שתי חומצות אומגה 3: DHA ו-EPA. כשאתם קונים למשל ביצים המכילות אומגה 3, המקור הוא העשרת מזון התרנגולות באצות. בהמשך נזכיר בעיקר את חומצת אומגה 3 DHA – כיוון שישנם מחקרים רבים בנוגע להשפעתה על תפקוד המוח. תפקידה של חומצת אומגה 3 EPA נמצא דומה לזה של DHA בחלק מהמחקרים. ובאחרים, השפעתה פחותה או מוגברת. חלק מהמחקרים בדקו את ההשפעה של שתי החומצות יחד (בגלל ששתיהן נמצאות בריכוז גבוה בשמנים המבוססים על דגי קוד) – כך שלא ניתן להשוות ביניהן.

כיצד חומצות אומגה 3 משפיעות על המוח?

אז קצת על מבנה המוח, איך הוא עובד ובמה הוא עוסק (אם בכלל). תאי המוח הם ייחודיים מאוד באופנים שונים. כדי לתפקד באופן תקין הם יוצרים רשתות וכך מתקשרים ביניהם ועם איברים אחרים, ומעבדים את כל מה שקורה לנו, במישור הפיזי, הרגשי, האנליטי, בהווה, בעבר (זיכרונות) ועוד. לצורך זה הם בנויים קצת כמו תמנונים, אבל במקום 8 רגליים יש להם אלפי שלוחות, וכל זה משתנה באופן רציף כתלות במה שקורה לנו ביום יום: עברתם לעבודה חדשה ושונה מהקודמת? המוח מיד מתחיל לייצר רשת תאי עצב שתטפל בכל הצרכים והמיומנויות הדרושות לעבודה הספציפית.. רילוקיישן? המוח מארגן מהר תשתית של תאי מוח ללימוד השפה, הסביבה החדשה, וכו׳. הדינמיקה הזו תלויה ביכולת תאי המוח לשנות את המעטה החיצוני (הקליפה – ממברנה) של התא באופן שוטף. משימה לא פשוטה בכלל. הממברנה הזו מורכבת מחומצות שומן. אבל יש כל מיני סוגים של חומצות שומן: חומצות שומן רוויות מהחי (סטייק) ומהצומח (קוקוס) הן בעלות מבנה ישר וקשיח, כמו קרש עץ. עם מוח הבנוי מחומצות אלה אי אפשר לבנות מדינה, למעשה אי אפשר לבנות כלום. בניגוד לאלה, לחומצות אומגה 3 יש מבנה מאוד ״גמיש״ המאפשר בניה דינמית של שלוחות ממברנה, יצירת קשרים ומבנים תלת-מימדיים שונים בין תאי עצב כתגובה לאירועים המתרחשים במהלך החיים שלנו. לכן חומצות אלה כל כך נחוצות לתפקוד תקין של הרשת המסועפת שיושבת לנו בתוך הראש. מזה זמן רב ידוע שצריכה קבועה של DHA משפרת את תפקוד מערכות הגוף, אך בהמשך נפרט גם על חלקה, תרומתה והשפעתה על תפקוד המוח שלנו – האיבר החשוב בגופנו, והשפעתה על תפקוד מערכות נוספות בגוף שלנו.

ההחומצה הבלתי רוויה הארוכה ביותר DHA מהווה 30% ממשקל המוח ו- 90% מחומצות השומן במוח, והיא מאפשרת את תפקוד המוח כפי שאנו מכירים. את החומצה הזו, DHA, אנחנו לא יודעים לייצר, לכן צריך לצרוך אותה ממזון כלשהו. המקורות הטובים ביותר כיום הם הדגים החיים במים הקרים ביותר. דגים אלה מייצרים שומן המגן עליהם מהקור הנורא וחלק לא מבוטל מהשומן הוא חומצות DHA המרוכזות בעיקר בכבד הדג. נחזור להשפעות חומצות אומגה 3 על המוח שלנו. צריכה קבועה של DHA עשויה להאיט ואף למנוע מחלות נוון מוחיות כמו מחלת אלצהיימר וזאת במידה וצריכת DHA נעשית לפני השלבים המתקדמים של המחלה. תהליך נוון המוח מתרחש מסיבות שונות ומורכבות, כאשר בין השאר מעורב בהן חוסר ב DHA- שלא מגיע ממקור תזונתי. חוסר ב-DHA גורם לפגיעה בתקשורת בין תאי העצב ובתכונות ממברנת תאי העצב, כך שבעצם תפקוד תא העצב נפגע. במקרים אלה, התאים המגינים על המוח מפני מזיקים ופגיעות נוספות (מיקרו גליה) מזהים את תא העצב הפגוע ומחסלים אותו ללא רחמים. התא הנ״ל ששירת אותנו היטב במשך עשרות שנים, למעשה כל ימי חיינו, מחוסל משום שתפקודו הופך להיות ירוד. באופן דומה, ממשיכים להיפגע תאי עצב מדי יום. מאידך, קשה מאוד לייצר תאי מוח חדשים, וכך תפקוד המוח מתדרדר והולך. כאמור, זה לא חייב להיות סוף הסיפור וניתן להאט את התהליך על ידי נטילה שוטפת של DHA אך זה לרוב לא מספק.

על אילו עוד איברים בגוף משפיעות חומצות אומגה 3?

כאשר מדובר במבוגרים ובאלה מאיתנו הלוקים במחלות דלקתיות כרוניות כמו סכרת, מחלות כלי דם ולב, מחלות מפרקים ומחלות מעי, יש חשיבות רבה לצרוך גם נוגדי חמצון באופן יומיומי. חומצת DHA היא החומצה הרגישה ביותר לחימצון – למעשה זו המולקולה הרגישה ביותר לחימצון בעולם!! נוכחות נוגדי חימצון מפחיתה את עוצמת ההתקפות של רדיקלים חמצניים על תאי העצב ובין השאר על חומצת אומגה 3 DHA החשופות בממברנת תאי העצב. לכן, צריך לצרוך חומצת אומגה 3 DHA, אך גם לדאוג לצריכת נוגדי חימצון כך שהחומצות הרגישות לא יתחמצנו ויחמיצו את יעדן…

לב, כלי דם ודם: צריכה קבועה של DHA מורידה את הסיכוי ללקות בהתקף לב קטלני. כמו כן מקטינה את צמיגות הדם, הזורם בקלות יתירה בכלי הדם. בנוסף, חומצות DHA משתלבות במעטפת תאי הדם עצמם, ומעניקות להם גמישות צורנית, כך שתאי הדם הנושאים את החמצן מגיעים בקלות למקומות שבעבר התקשו לחדור אליהם, ומחמצנים את כלל רקמות הגוף באופן יעיל יותר. התוצאה הזו חשובה ביותר, כיוון שבמקום בו ישנה הפרעה באספקת הדם ישנה הפרעה באספקת חמצן, וכך נגרמת מצוקה תאית ותהליכי ניוון ומוות של תאים. נטילת DHA עשויה לשפר את תפקוד וגמישות העורקים וכך לשפר את זרימת הדם ולהפחית את לחץ הדם.

פרופיל שומנים בדם: לחומצות אומגה 3 יש השפעה מיטיבה על פרופיל השומנים בדם הרלבנטי גם להרזיה. כאשר צורכים פחמימות, הכבד מפרק את הפחמימות ובונה מהם שומנים – טריגליצרידים (מופיעים בבדיקות הדם – מומלץ ערך הנמוך מ-100 mg/dl). השומנים נשלחים אל רקמות השומן לאחסנה וכך אנחנו בעצם משמינים. חומצות אומגה 3 מפחיתת דרמטית את ייצור הטירגליצרידים וכך כמות השומן בדם יורדת והשומן לא נאגר בגוף. בנוסף לכך, חומצות אומגה 3, מעלות את רמת הכולסטרול ״הטוב״ (HDL) ״המנקה״ ומסיר שומן מרקמות שונות, בין השאר מהעורקים – וכך תורם לבריאות כלי הדם.

אנטי דלקתיות: צריכה קבועה של DHA ו-EPA מייצרת אפקט אנטי דלקתי, המסייע להילחם בשלל המחלות הכרוניות הקוטלות את מרבית האוכלוסייה – סכרת, מחלות לב וכלי דם, מחלות נוון מוח, סרטן, מחלות אוטו-אימוניות, ראומטולוגיות ועוד. ישנן עדויות מסוימות שחומצת אומגה 3 EPA פעילה יותר בדיכוי תופעות דלקתיות.

השפעה מנטלית: צריכה קבועה של DHA עשויה לשפר תפקוד של אלה הלוקים בהפרעות קשב וריכוז (ADHD) ובנוסף לכך עשויה להקל במקרים של דכאון.

לסיכום, ניתן לומר שהיתרון העיקרי בצריכת אומגה 3 הוא שמירת תפקוד המוח, כלי דם בריאים, כדוריות דם גמישות, והפחתה ברמת הדלקתיות. חשוב לדעת שבדגי הים התיכון אין ממש חומצות אומגה 3, כיוון שמי הים התיכון לא קרים מספיק (ולכן הדגים לא מייצרים מספיק שומן). בסלמון יש בהחלט – אך רק אם אוכלים אותו נא. בנוגע לתכשירי אומגה 3 המוצעים בשוק – רק שימו לב בטרם אתם נוטלים אותם שמדובר בתכשיר שלא עבר חימום או עיבוד.

0