צורכים ויטמינים? 5 סיבות ללמה ממש כדאי לצרוך את שמן הדגים של ROSITA

שתפו:
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

מאת: בן אלכהא, MD, Ph.D

מה מייחד את שמן הדגים של ROSITA ולמה ממש כדאי לצרוך אותו על בסיס יומיומי (אגב, צריך רק כפית אחת ביום כדי להגיע לתוצאות מורגשות באיכות החיים)? 

הסיבות שנציג כאן נוגעות בארבעת העקרונות הבאים: שקיפות, שימור הטבע, ייצור ואיכות הויטמינים.

1.שקיפות

בכל הקשור לדייג עצמו: סוג הדג והיכן בדיוק מתבצע הדייג בפועל. במקרה זה, סוג הדג הוא קוד צפון אטלנטי. הדייג מתבצע בחורף, בפיורדים העמוקים בצפון נורווגיה. כך הצרכן יודע בדיוק עבור מה הוא משלם.

2.קיימות

עקרון חשוב מאוד בכל הקשור בניצול משאבים טבעיים. במקרה של דייג, המטרה היא לדוג כמות קצובה בלבד, על מנת לשמר את אוכלוסיית הדגים. בנורווגיה נערכים באופן שוטף סקרי כמות הדגה ובהתאם לכך נקבעות מכסות הדייג. רוזיטה עושה שימוש בסירות דייג קטנות ושיטת הדייג היא קרס ופתיון. כך יש שליטה מלאה על תהליך וכמות הדייג.

3.תהליך ייצור ייחודי המשמר את כל מרכיבי התזונה הרגישים המצויים בשמן

כיום כל יצרני שמן דגים (פרט לשלושה יצרנים) מעבירים את השמן דרך סדרה של תהליכים פיזיקליים (חימום עד כדי 200 מעלות ויותר), תהליכי זיקוק ותהליכים כימיים שתפקידם לנטרל את הריח הרע של חומר הגלם הירוד (שמן גולמי בשלבי חמצון שונים). 

תהליך הייצור האגרסיבי שתיארנו כאן נמשך שעות ולכן פוגע באופן בלתי הפיך בוויטמינים הטבעיים המופיעים בשמן (בעיקר ויטמין A ויטמין D) ובחומצות האומגה הרגישות מאוד לחימצון בחום. 

השמן של רוזיטה מופק בתוך 24 שעות ממועד הדייג, בסביבה קרה (חורף בצפון נורווגיה) והתהליך נמשך דקות ספורות בלבד. השמן נארז בסביבה נטולת חמצן, בתוספת של נוגדי חמצון טבעיים (ויטמין E וטיפת תמצית רוזמרין אורגנית).

השמן מגיע בטיסה לכאן ונשמר בקירור.

מאחר והשמן של רוזיטה הוא שמן מלא, כלומר מכיל את כל המרכיבים בלא שיהיו מעורבים בהכנתו תהליכי זיקוק (קצת בדומה לשמן זית בכבישה קרה אצלנו), העמידות שלו לחימצון גבוהה משמעותית מזו של שמן מזוקק כלשהו.

4.אומגה 3

ידעתם שבדגי הים התיכון אין ממש חומצות אומגה 3?

זאת מכיוון שמי הים התיכון לא קרים מספיק (ולכן הדגים לא מייצרים מספיק שומן). בסלמון יש בהחלט – אך רק אם אוכלים אותו נא.

למה חשוב לצרוך אומגה 3 איכותי?

אומגה 3 מסייע לתפקוד תקין של המוח, הוא מכיל נוגדי חימצון, מסייע בהורדת הסיכוי ללקות בהתקף לב, משפר תפקוד בקרב לוקי הפרעות קשה וריכוז, ויש לו גם אפקט אנטי דלקתי.

5.ויטמין D וויטמין A

אז מה השמן נותן לנו? ויטמין D איכותי בכמות היומית המומלצת: 

לפני שניגש לפרטים חשוב לומר שרוב האוכלוסיה בארץ לוקה בחסר בויטמין D וזהו מצב עגום למדי. בעיקר נוכח הימים המורכבים שעוברים עלינו, ניתן לומר שויטמין D הוא זה האחראי לבריאות תקינה באופן כללי.  

ויטמין D מעורב אקטיבית באין ספור פעולות ותהליכים בגוף, יותר מכל גורם ידוע אחר. אין זה מפתיע, כיוון שקיומו תלוי בשמש, הגורם הדומיננטי המאפשר חיים על פני כדור הארץ. 

ויטמין D מסיס בשומן ולכן נספג עם שמן הקוד מהמעי אל מחזור הדם ומצטבר ברקמות שומן. שם הוא הולך לישון עד שנקרא לדגל כשרמות הויטמין יורדות. 

ולמה בעצם צריכים ויטמין D?

 • ויטמין D מעודד ספיגה של סידן וזרחן, אבני הבניה של עצמות השלד, שיניים ועוד. חוסר בויטמין D בילדות גורר התפתחות פתולוגית של עצמות השלד והשיניים. אז כן, צריך לחשוף ילדים לקרינת השמש באופן מבוקר כמובן. כמובן שהנ״ל תקף גם על מבוגרים, כחלק מהמאמץ למניעת ״בריחת סידן״, בריחה הגוררת שברים, יוצרת מוגבלות, וכלשעצמה הינה מדרון חלקלק המוביל לתפקוד ירוד. 
 • המערכת החיסונית: רמה תקינה של ויטמין D מפחיתה את הסיכוי לחלות במחלות ויראליות כמו שפעת (וכפי הנראה גם קורונה, בהתאם להמלצת משרד הבריאות).
 • מחלות לב: רמה תקינה של ויטמין D מפחיתה את הסיכוי ללקות במחלת לב ועורקים.
 • מצב הרוח: רמות נמוכות של ויטמין D מתקשרות לדיכאון וחרדות. 
 • הרזיה: רמה גבוהה של ויטמין D מדכאת את התאבון, וכך ניתן לרדת במשקל ללא מאמץ.

מי אלה החשופים למחסור בויטמין D?

 • תינוקות 
 • קשישים 
 • נשים הרות 
 • נשים בתקופת גיל המעבר 
 • אנשים העובדים שעות ארוכות במשרד 
 • אנשים בעלי עור כהה – זאת בשל הורמון המלנין, הפועל כמסנן קרינה טבעי, ומחייב חשיפה מוגברת לשמש
 • אנשים הסובלים ממשקל יתר או לאחר ניתוחי מעקף קיבה
 • אנשים שסובלים ממחלות מעי דלקתיות וצליאק
 • אנשים הנוטלים תרופות המגבירות פירוק של ויטמין D, דוגמת סטרואידים, פניטואין או קרבמזפי

ויטמין A מסיס בשומן (בדיוק כמו ויטמין D). למעשה  ויטמין A הוא משפחה של ויטמינים, הנבדלים במקור שלהם ובתכונות ואופן התפקוד שלהם בגוף. 

ויטמין A נמצא בעיקר במזונות מהחי ובתוכם בעיקר בשמני דגים המופקים ללא חימום, במוצרי חלב, בביצים, בבשר (בעיקר בכבד החיה). ממקור צמחי ניתן למצוא ויטמין A בפירות וירקות ובשמנים בכבישה קרה. רוב הויטמין A שאנו צורכים נאגר בכבד (בדיוק כמו אצל הדגים) ומופרש למחזור הדם לפי הצורך.

מה תורם לנו ויטמין A?

 • ויטמין A מתפקד כמערך ההגנה של העיניים, המאפשר במצב תקין לעשות שימוש בחוש הראיה הדומיננטי אצל בני האדם. ויטמין A קריטי להתפתחות תקינה של העיניים ולתפקודן: חיוני לבריאות הקרנית (החלק השקוף החיצוני ביותר, דמוי העדשה), חיוני לתפקוד הרשתית ונדרש לצורך ראיית צבעים וראיית לילה (חשוב ביותר למבוגרים כדי למנוע נפילות הרות אסון). רמה תקינה של ויטמין A מייצרת הגנה מפני ניוון הרשתית בגיל מבוגר AMD. חלק לא מבוטל מההגנה הנ״ל נובעת מהיכולת נוגדת החמצון של ויטמין A.
 • ויטמין A שומר על רקמות העוטפות איברים שונים – עור (האיבר הגדול ביותר בגוף), רקמות פנימיות העוטפות איברים כמו מעיים, ריאות, האוזן הפנימית, שלפוחית השתן ועוד…
 • מערכת החיסון – ויטמין A נחוץ להתפתחות תאי חיסון מסוג B ו-T, תאי החיסון שתפקידם לזהות ולחסל תאים הנגועים בנגיף (קורונה למשל..). כך הם מאיטים את קצב ההדבקה ומאפשרים למערכת החיסון לייצר נוגדנים כנגד הנגיף. 
 • אברי הפריון – ויטמין A נחוץ לתפקוד תקין של אברי הרבייה שחלות ואשכים, וכמו כן להתפתחות תקינה של העובר.
 • נוגדי חמצון – חלק מהוויטמינים ממשפחת A מתפקדים בגוף כנוגדי חמצון חזקים ולפיכך כנוגדי דלקת. הם מסייעים בנטרול עקה חמצנית ובשיקום רקמות שונות שנפגעו מחימצון. רמה תקינה של ויטמין A מורידה את הסיכון ללקות במחלות דלקתיות כמו סכרת.
 • נוגד סרטן – ויטמין A נמצא כמעכב גדילה של תאי סרטן ממספר סוגים. 
 • לדוגמה, מעשנים שיש להם רמה גבוהה של  ויטמין A – יש סיכוי נמוך יותר (41%-64)  ללקות בסרטן ריאות בהשוואה ללא מעשנים בעלי רמה נמוכה של  ויטמין A.

 

רבים ממשתמשי השמן מעידים על שיפור עצום בתחושת האנרגיה הכללית ובאיכות החיים.

מוזמנים לקרוא את הסיפור האישי שלי עם השמן של רוזיטה.

לרכישת השמן הטוב בעולם

0