קטוגנים יקרים! הכירו את התות שלכם וכבדו אותו!

שתפו:
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

מאת: בן אלכהא, MD, Ph.D

התזונה הקטוגנית נועדה, בין השאר, להחזיר את התפקוד התקין של אחת המערכות ההורמונליות הדומיננטיות שלנו, זו ששולטת במשק האנרגיה שלנו, אנרגיה המופקת מהמזון אותו אנו צורכים. כשאנו צורכים פחמימות מופרש אינסולין, המאפשר לסוכר להיכנס לתאים. שם, הסוכר הופך לאנרגיה הדרושה לתא. אבל, בגלל שהפכנו לזללני פחמימות קצת חסרי גבולות, המערכת ההורמונלית שלנו הגיעה לאי ספיקה – וחטפנו סכרת. מיליונים רבים מתים בסבל נורא מסכרת כל שנה. 

אז עברנו לתזונה קטוגנית. סבבה! ואם, בכל זאת, מתחשק פרי טעים? כן! מותר לצרוך פירות יער! עוד מימי הדיאטה הידועה של אטקינס. מדוע פירות יער? כי הם יחסית דלים בפחמימות. אבל רגע, כשמדברים על פירות יער, או כמו שאנחנו אוהבים לקרוא להם: תותי בר, מיעוט הפחמימות בהן הוא הדבר הכי פחות חשוב. 

השמש מאיימת להשמיד אותנו, התותים? אין בעיה, נייצר נוגדי חימצון, והמון!

אז הנה קצת רקע על חיי תות הבר הגדל בארצות הצפוניות והקרות ביותר בעולם. התותים גדלים בחורף, ביער קר וחשוך. יום אחד מגיע הקיץ. בקיץ יש שמש במשך 20 שעות ביממה. התותים הרגישים לא מוכנים לקרינת ה – UV המטורפת הזו, שמאיימת להשמיד אותם. 

התותים, כדי להתגונן, מתחילים מיד לייצר כמויות אדירות של נוגדי חמצון, ומגוון רחב של כאלה, כדי להגן על עצמם. לנוגדי החימצון הללו יש פיגמנט (צבע) אדום/כחול חזק מאוד, הממלא את כל תוכן התות! למעשה, הם מייצרים קרם הגנה הפועל מבחוץ (פיגמנט חזק) וגם בתוך התות: נוגדי חימצון. כשאנחנו אוכלים את התותים שנקטפו בשיא הקיץ אנחנו רוכשים את כל זה! זה כמו כיפת ברזל נגד טילי חמצון.

למה צריך את כל זה אתם שואלים? כדי להתמודד עם…רדיקליים חמצניים

למרבה הצער הגוף שלנו מייצר באופן שוטף רדיקליים חמצניים כחלק בלתי נמנע מתהליכים רבים, אחד מהעיקריים שבהם הוא מנגנון יצירת האנרגיה של כל תא ותא. לא ניתן להימנע מייצור הרדיקלים החופשיים/חמצניים, בדיוק כמו שאי אפשר להימנע מפליטת גזים מזהמים מאגזוז של רכב השורף דלק או סולר. הרדיקליים החמצניים האלה מחמצנים חלבונים, חומצות שומן, חומצות גרעין ומה לא, ומנטרלים את התפקוד שלהם. כך נפגע התפקוד של מערכות שלמות. כך אנחנו מזדקנים, וכך מערכות הגוף שלנו מתקלקלות בהדרגה. 

כל זאת (וסליחה על הבוטות) עד שביום אחד הכל נגמר ומניחים אותנו בתוך אמבטיה של בטון אל מול קבוצה מייבבת של אנשים מוכרים וכאלה שלא.

אבל! יש מה לעשות – צריכה קבועה של תותי בר עתירי נוגדי חימצון תסייע מאוד לכל אלה: 

1.מוח ועיניים: המוח והרשתית שלנו מורכבים בעיקר מחומצות שומן. אילו חומצות? למשל DHA, החומצה הדומיננטית במוח, שאחראית ליותר מ – 30% ממסת המוח. זו גם החומצה הרגישה ביותר בעולם לחימצון. כן, המוח של כולנו די מחומצן. עם הגיל מתגברת הדלקת במוח והופכת לדלקת כרונית הפוגעת בתאי המוח, תהליך המביא למחלות ניוון מוחי – אלצהיימר, פרקינסון MS ועוד.

2.עורקים וכלי דם: בכלי הדם משוטטים רדיקלים חמצניים רבים הפוגעים במרכיבי הפלזמה (נוזל הדם) כך שהם ״נדבקים״ לדפנות העורקים, נשארים ונערמים שם, וגורמים לתהליך דלקתי ממושך המביא בסופו של דבר לסתימת העורק.

לסיכום, הבאנו דוגמאות קטלניות של ניוון דלקתי כרוני – יש עוד הרבה: איבוד האלסטיות של העור, של גידים ורצועות, הזדקנות ופיגמנטציה כהה של העור, ועוד ועוד……

אז קטוגנים יקרים, אתם ברי מזל. כי מכל המזונות שנותרו לכם לצרוך קיים גם פרי היער הקטן ודל הפחמימות, והוא באמת החבר הכי טוב שלכם!!

0