מה קורה לגוף שלך כשנגיף תוקף אותך?

שתפו:
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

מאת: בן אלכהא, MD, Ph.D

נגיף (ווירוס) הוא למעשה המזיק המשוכלל ביותר מכל היצורים הביולוגיים הקיימים. מדובר במכונה קומפקטית ומשוכללת מאוד ולכן הוא אחד מהאיומים המרכזיים על קיום החיים שלנו בכדור הארץ.

נגיף, בניגוד לחיידק למשל, הוא אינו יצור חי. הנגיף הוא למעשה מכונת הרס ביולוגית טהורה, סוג של מכונה עצמאית המנסה לשכפל את עצמה ללא הפסק. מאחר והנגיף אינו חי, אין ביכולתו לשכפל את עצמו ככל בעלי החיים (החל מחיידק ועד לפיל). לצורך השיכפול של עצמו הוא חייב לנצל גוף, למשל הגוף שלנו.

כשנגיף הקורונה מתגנב לתוכנו הוא מתחיל לחדור, להתיישב ולהסתתר בתוך התאים שמרצפים את מערכת הנשימה שלנו: קנה הנשימה והריאות.  בשלב הזה שבו הנגיף חדר לתאים שלנו ומסתתר בהם, כמעט ואין לגוף שלנו יכולת לזהות אותו. מפה והלאה, הנגיף מתחיל לשכפל עצמו בחסות ועל חשבון התאים אליהם חדר, תוך כדי ניצול כל משאבי התאים עד שהם, התאים, מתים. הנגיף לא עוצר, וממשיך לפלוש לתאים נוספים. עדיין, אנחנו לא מרגישים שום דבר חריג.

אבל, בשלב זה פחות או יותר, מערכת החיסון שלנו מזהה את ההתקפה ומתעוררת, ומכאן מתחילה מלחמת חורמה אלימה בצורה יוצאת דופן. החיילים הראשונים הם תאים אגרסיביים מאוד, ששופכים מי חמצן וחומרים מחמצנים אחרים על האזור הנגוע בנגיף באופן לא מאד מדויק ולכן בדרך הורסים גם תאים בריאים שלנו. בהמשך מגיעות סדרות של תאים מתוחכמים יותר ומבצעים סיכול ממוקד יותר וכך המאבק ממשיך: שיכפול הנגיף מול יכולת ההגנה ומתקפת הנגד של תאי מערכת החיסון שלנו.

העניין הוא שבמקרים המצערים בהם החולה נפטר, לרוב המוות לא נגרם מנזקי הנגיף עצמו אלא מהנזקים הנרחבים שנגרמו על ידי תאי מערכת החיסון שלנו בניסיונם למגר את הנגיף ((Collateral Damage.

מי שכן יכולים לעזור לגוף במלחמה נגד הנגיף הם נוגדי חימצון חזקים, שביכולתם למזער באופן משמעותי את הנזקים שנגרמים לתאי הגוף שלנו במהלך המלחמה. לכן מומלץ לצרוך מזון המכיל נוגדי חמצון בכל מחלה ויראלית.

אפשר למשל לאכול שני ברוקולי ליום סלרי והרבה סלק, כוס יין אדום גם עוזרת, ואפשר גם לשתות מיכל קטן של תותי בר מלאי נוגדי חמצון.

1