ידעתם שהכוסמין הנורדי הוא הטוב ביותר בעולם?

שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

גידולי כוסמין ראשונים בפינלנד תועדו באיזור סאלו (Salo) בשנת 300 לספירה, בדיוק באותו איזור בו ממוקמת חוות Birkkala. כוסמין, כאמור, היה דגן מוכר באירופה במהלך ימי הביניים, אך הוחלף ברבות הזמן, בעידן המודרני ובעידן התיעוש המאסיבי, על ידי דגנים שקל יותר לגדל אותם ולעבד אותם (כמו חיטה). עם זאת, השיטות המסורתיות לגידול כוסמין נשמרו, לא רק באיזורים ספציפיים בפינלנד אלא גם בצפון גרמניה. אבל, כבוד גדול שמור לבירקלה: החווה המשפחתית היא הראשונה שגידלה כוסמין אורגני בפינלנד.

ב-1100 לספירה הוכרז: כוסמין יעיל בריפוי מחלות

הכוסמין הוא קרוב משפחה ותיק ביותר של החיטה. ממצאים ארכיאולוגיים מצביעים על גידולי כוסמין כבר לפני 9,000 שנה. ככל הנראה, הכוסמין הגיע מאיזור האוקיאנוס השקט – אסיה, או מאיזור המזרח התיכון. בתקופה הניאו-ליטית המאוחרת, הכוסמין היה ידוע בכל רחבי אירופה. במהלך עידן הברונזה, גידול הכוסמין התפשט לאיזורים נרחבים. במרכז אירופה היה זה הדגן החשוב ביותר שנעשה בו שימוש להכנת לחם.

האתלטים של יוון העתיקה העדיפו לבסס את תזונתם על הכוסמין. ברומא העתיקה, המזון הבסיסי ביותר היה דייסה גסה על בסיס כוסמין. הכוסמין אף שיחק תפקיד מרכזי בכל החגיגות והפסטיבלים שנערכו ברומא לעיתים תכופות. בנוסף, הצבא הרומי, שחצה את כל אירופה ומעבר לכך, צעד על קיבתו המלאה בכוסמין. בשנת 1,100 לספירה, הנזירה הבנדיקטית הילדגרד פון בינגן, שיבחה את הערכים התזונתיים של הכוסמין ובישרה כי הכוסמין עוזר בריפוי מחלות רבות, כולל דיכאון.

סיבים, חלבונים בכמות גדולה – כל אלה, ועוד הרבה טוב, נמצאים בכוסמין

בגלל שבכוסמין יש גם כמות יחסית גדולה של סיבים וגם כמות גדולה של חלבון – הרי שיכולים לצרוך אותו גם אנשים שבוחרים לדוגמא בצמחונות כדרך חיים. מחקרים כבר הדגימו שכוסמין הוא הרבה פחות אלרגני וקל יותר לעיכול ממרבית הדגנים ״המודרניים״.

לעומת חיטה, הכוסמין עשיר מאוד בחלבון, מכיל פחות פחמימות ״קצרות״ (ולפיכך פחות ״מעיק״ על הקיבה ומערכת העיכול), ועשיר מאוד בסיבים. מחקרים מצביעים על כך, שכוסמין מכיל יותר אבץ, פוספור (זרחן), וויטמין B1 (תיאמין) החיוניים לתפקוד המח, מאשר חיטה.

תהליך הייצור, מתחילתו ועד סופו – מתחשב ומגן על הסביבה

בירקלה היא חווה משפחתית פינית שמתמחה בגידול כוסמין אורגני ובייצור מגוון של מוצרים על בסיס קמח כוסמין. 

החווה קיימת מאז סוף המאה ה-19. בראשית שנות ה-90 של המאה הקודמת, חוות Birkkala היתה הראשונה בפינלנד לגדל כוסמין אורגני. בגלל מיקומה הגאוגרפי של החווה ובשל זריחת השמש לאורך כל היום והלילה בעונת הגידול (קיץ) – לכוסמין הגדל בתנאים אלו יש ערכים תזונתיים גבוהים במיוחד.

את שדות הכוסמין האורגניים מעבדים בסתיו ואת הדגן קוצרים בקיץ. 

כל המוצרים מקמח כוסמין מיוצרים ללא תוספים, ללא משמרים, וללא הנדסה גנטית, וכל התהליכים הכרוכים בגידול הכוסמין והשימוש בו הם ידידותיים לסביבה. למשל, הכוסמין נטחן לקמח בטחנה המשפחתית, בטמפרטורות נמוכות יחסית – כך שהמרכיבים התזונתיים שלו נשמרים (ולא מתאדים כתוצאה מטמפרטורות גבוהות במיוחד). לכן, טעמו של הקמח נשמר והוא עשיר ומיוחד. כל המוצרים נארזים באריזות ממוחזרות וכך התהליך, מתחילתו ועד סופו, מתחשב ומגן על הסביבה.

מומלץ עבורך

0